Daniel Smith – dyrygent oraz Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz – fleciści – uczyli się u mistrzów, dziś sami zaliczani są do tego grona. W piątek zagrali w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Australijczyk Daniel Smith - jest zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2012) oraz laureatem V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2011).
Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz prywatnie są małżeństwem, na scenie także szukają kompromisu, rozumieją się muzycznie i estetcznie. W Białymstoku wspólnie wykonali rzadko grany wirtuozowski Koncert podwójny Alberta Franza Dopplera.
Łukasz Długosz ma 30 lat, a już jest wielką gwiazdą. Jest laureatem wszystkich polskich konkursów fletowych i wielu międzynarodowych. W wywiadzie dla Radia Białystok mówił: „Konkursy odegrały bardzo ważną rolę w mojej edukacji i życiu zawodowym. Spotkałem wspaniałych pedagogów i mistrzów, którzy umieli doradzić mi i pokierować. Konkursy są bardzo precyzyjne, trzeba zadowolić nie publiczność, ale mistrzów fletu, którzy siedzą w jury. To całkiem inna bajka. A my jako artyści koncertujący musimy wciągnąć publiczność w swój muzyczny świat.”
Łukasz Długosz gra rocznie około 100 koncertów. Coraz częściej wykonuje utwory pisane specjalnie dla niego. W tym tygodniu odbędzie się np. prawykonanie utworu skomponowanego przez Pawła Mykietyna. „Proszę się nie bać muzyki współczesnej, muzyka współczesna potrafi być piękna i wzruszająca” – apelował do publiczności flecista w rozmowie z Adamem Klimiukiem.
Podczas koncertu melomani usłyszeli także monumentalny poemat symfoniczny "Moja Ojczyzna" autorstwa czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany.
Fotorelacja Michała Hellera/OiFP
Młodzi twórcy na starej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej
Adam Klimiuk i Magdalena Gajl, Radio Białystok, 24 listopada 2013
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/105900
Przed nami kolejny piątek w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2. Tym razem będzie to koncert kameralny:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Marek Toporowski – klawesyn
Tomasz Ślusarczyk – trąbka
Anna Wolfinger – sopran
Joanna Motulewicz – mezzosopran
W programie - Georg Friedrich Händel:
Sinfonia „Arrival of Queen of Sheba” (Przybycie Królowej Saby) z oratorium „Salomon”
Aria „Eternal source of light divine” z Ody urodzinowej na cześć Królowej Anny
Aria Let the Bright Seraphim” z oratorium “Samson”
Suita D-dur na trąbkę, smyczki i basso continuo “Water Piece”
Aria “Con Tromba Guerriera” z opery “Lucio Cornelio Silla”
Piątek, 29 listopada 2013, godz. 19:00